Wybór najlepszego materiału na bramy garażowe

Istnieje kilka różnych opcji wyboru materiału na bramy garażowe. Stal, drewno, aluminium, drewno kompozytowe, winyl, szkło i włókno szklane to jedne z najczęściej stosowanych materiałów. Każdy z tych materiałów może Ci się spodobać z różnych powodów.

Czy chcesz ulepszyć wygląd swojego garażu? Zanim wybierzesz materiał, musisz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak środowisko, w którym znajduje się Twój dom. Pogoda, klimat i estetyka, na które się wybierasz, mogą pomóc w ustaleniu, który materiał na bramy garażowe jest dla Ciebie najlepszy.

W tym artykule omówimy niektóre zalety i wady każdego materiału bram garażowych. Stamtąd podejmujesz świadome decyzje dotyczące materiału, którego chcesz użyć do swojej bramy garażowej.

Drewno

Zacznijmy od drewna. Drewno to najstarszy rodzaj materiału spotykany w bramach garażowych. To klasyczny wybór. Drewno jest eleganckie, a dla tych z Państwa, którzy cenią tradycyjną estetykę, posiadanie bramy garażowej wykonanej z drewna może być doskonałym wyborem.

Jeśli chodzi o piękno, nie ma wątpliwości, że drewno jest jednym z najlepszych materiałów na bramy garażowe. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne względy, jeśli chodzi o praktyczność drewnianego garażu. Na przykład nie całe drewno jest sobie równe.

Cedr to rodzaj drewna, który lepiej trzyma się w ciepłym, suchym klimacie. Redwood ma tendencję do pracy w bardziej wilgotnym klimacie lepiej niż inne rodzaje drewna. Będziesz chciał się upewnić, że wybrane drewno ma sens, biorąc pod uwagę otoczenie, w którym znajduje się Twój dom. Niezależnie od tego, które drewno wybierzesz, będziesz musiał je wybarwić.

Po bejcowaniu drewno ma tendencję do przybierania innego koloru w zależności od rodzaju drewna, więc warto wziąć to pod uwagę. Współpracuj z producentami, aby ustalić, które drewno i wykończenie najlepiej pasują do Twojego domu lub pożądanego wyglądu.

Chcesz, aby Twój garaż był ocieplony? Chociaż drewno jest bardzo przyjemne dla oka, nie jest to najlepszy materiał do ocieplenia garażu. W zależności od tego, jak korzystasz z garażu, izolacja może, ale nie musi być czynnikiem, który chcesz wziąć pod uwagę. Jeśli jednak izolacja jest ważna, drewno prawdopodobnie nie byłoby najlepszym materiałem na bramę garażową.

Stal

Stal jest prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych materiałów na bramy garażowe. Jest niedrogi, łatwy w utrzymaniu i wysoce konfigurowalny. Sprawdzi się niezależnie od klimatu, a nawet można go wykończyć, dzięki czemu wygląda jak prawdziwe drewno.

Trwałość i izolacja Twojej bramy garażowej będzie zależeć od rodzaju i grubości stali, w którą zainwestujesz. Grubość stali użytej w bramie garażowej będzie miała wpływ na jej trwałość. Stal jest mierzona w miernikach. Tańszą stalą będzie zwykle stal 27- lub 28-gauge. Im niższy numer, tym grubsza będzie stal i tym trwalszy będzie Twój garaż.

Oprócz grubszej stali możesz również zaizolować stalowe bramy garażowe. Producenci są w stanie umieścić izolację między warstwami ocynkowanej stali, które zwykle występują w bramach garażowych. Jeśli nie masz izolowanej stalowej bramy garażowej, sama stal zwykle nie służy jako mocny izolator.

Aluminium

Pod względem wszechstronności stylu aluminium jest bardzo podobne do stali. Bramy aluminiowe są popularne, ponieważ są zazwyczaj jedną z najtańszych opcji bram garażowych.

Jednym z największych problemów przy wyborze aluminium do bramy garażowej jest jego trwałość. Aluminium zazwyczaj nie jest tak trwałe jak stal. Łatwo się wgniata i nie działa jako dobry izolator.

 

Kompozyt drzewny

Kompozyt drzewny to materiał wytwarzany przy użyciu włókien drzewnych pochodzących z recyklingu. Zaletą stosowania drewna kompozytowego jest to, że oferuje wytrzymałość i trwałość stali, z wyglądem i estetyką drewna.

Kompozyt z drewna może być dla Ciebie świetną opcją, jeśli lubisz estetykę garażu z drewna, ale lubisz klimat, który nie jest idealny do drewna. Kompozyt drzewny jest znacznie mniej podatny na gnicie lub wietrzenie niż drewno.

 

Szkło

Przeszklony garaż może nadać Twojemu domowi bardzo nowoczesną, szykowną estetykę. Jeśli Twój dom znajduje się w malowniczej okolicy, to przeszklona brama garażowa daje Ci doskonałą okazję do spojrzenia na piękny świat przez bramę garażową. Jeśli spędzasz dużo czasu w garażu i chcesz cieszyć się naturalnym światłem słonecznym, to znowu szkło może być dla Ciebie świetną opcją.

Istnieją różne rodzaje szkła, które możesz wybrać, a niektóre są trwalsze niż inne. Szkło może nie być optymalnym materiałem na bramy garażowe, jeśli mieszkasz w pobliżu sąsiadów z dziećmi, które grają w piłkę. Jeśli szukasz czegoś trwałego i dobrze izolowanego, szkło nie będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Włókno szklane

Włókno szklane to bardzo popularny materiał w miejscach nadmorskich. Jest bardziej odporny na słoną wodę niż niektóre inne materiały na bramy garażowe i dobrze radzi sobie z utrzymaniem chłodu w garażu w ciepłe dni.

Jest trwalszy niż cienka stal, więc jest to dość praktyczna opcja. Jest niedrogi i można go również w dużym stopniu dostosować. Jedną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę w przypadku włókna szklanego, jest to, że wykończenie może czasami blaknąć z powodu ekspozycji na warunki atmosferyczne.

Płyta winylowa

Podobnie jak włókno szklane, winyl jest doskonałym materiałem dla osób mieszkających na obszarach przybrzeżnych. Winyl jest odporny na słoną wodę, a także dość odporny na deszcz i wiatr. Dodatkowo winyl wydaje się być zaskakująco dobrym izolatorem i jest też dość trwały.

 

Winyl to wysoce konfigurowalna i dość niedroga opcja. Jeśli nie potrzebujesz najtrwalszego lub najbardziej izolowanego lub najdroższego materiału na bramy garażowe, winyl może być dla Ciebie właściwym wyborem.

Wybór odpowiedniego materiału do domu

Ostatecznie musisz wziąć pod uwagę środowisko, w którym znajduje się Twój dom, i rodzaj estetyki, którą chcesz stworzyć w swoim domu, czyli elewacja, pokrycie dachu czy drzwi wejściowe. Należy również zastanowić się, w jaki sposób zamierzasz korzystać z garażu i jakie funkcje ma spełniać brama garażowa. Wreszcie, przed wyborem materiału na bramy garażowe należy wziąć pod uwagę budżet.